
Специалисти от Международния институт за управление на водите предупреждават, че след около 25 години питейната вода на Земята може да свърши. Основните причини за това са две – населението на Земята бързо нараства, увеличава се и потреблението на питейна вода.
Най-застрашени от недостиг на питейна вода са страните от Африка и Азия.
Недостигът на питейна вода на Земята може да се влоши през следващите години. Данните са публикувани от в доклад на Международния институт за управление на водите (International Water Management Institute).
Според експерти, кризата ще се задейства от ръста на световното население. Според прогнозите на ООН, до 2030 г. то ще се увеличи от 6 до 8,5 милиарда души. В момента за да се произведе и осигури прехраната на един човек от развитите страни се правят ежедневни разходи от 2,5-3 хиляди литра вода. Ако земното население се увеличи с 2,5 милиарда, то за производство на храна ще трябва да се търсят допълнителни 2 хиляда кубически метра вода.
„В световен мащаб потреблението на вода през последните сто години се е увеличило с шест пъти и до 2050 година ще се удвои.
Някои държави вече не разполагат с необходимите количества вода за производство на собствена храна. Резултатът ще бъде още по-голям дефицит на вода и бързо растящи цени на този ресурс „, – казва директорът на Международния институт управление на водите Франк Рийсберман.
Според него, с ускоряването на урбанизацията и повишаване на жизнения стандарт, изискванията за качество на водите ще се повишат. И тъй като питейната вода и водата за селското стопанство идва от едни и същи източници, с течение на времето на земеделските производители ще им бъде все по-трудно да набавят необходимите обеми течност.
През следващите 25 години човечеството тепърва ще се сблъска с големия воден дефицит. До този момент Земята все още пазеше някакви запаси от питейна вода, но те вероятно скоро ще свършат и ще става все по-трудно да се изхранва световното население.
Както се отбелязва и в Международния институт за управление на водите, за да се реши проблема с водата трябва да се предприемат спешни действия. По-конкретно, да се строят водохранилища, по-активно да се използва дъждовната вода за напояване на полета и овощни градини, както и масово да се премине към отглеждането на по-невлаголюбиви култури.
Заплахата от воден дефицит не е от днес. Има дори и мнения, според които кризата може да се изостри дори преди да са се изчерпали водните запаси, защото преди това вероятно ще свършат залежите на природен газ и нефт. В тази ситуация недостигът на вода може да се окаже повод за мащабни военни конфликти.
За това говори и Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун още през декември 2007 г. на първата азиатско-тихоокеанска среща на върха за водите, състояла се в японския град Беппу. По данни на ООН в момента една трета от световното население живее в райони, където „изворът на живот“ недостига и 1.1 млрд. души нямат достъп до безопасна питейна вода.
„В целия свят водоизточниците продължават да се каптират, да се замърсяват и да се превръщат в безполезни. Последствията за човечеството са критични. Недостигът на вода заплашва икономическото и социално положение и е потенциален източник на войни и конфликти “ – казва Бан Ки-Мун.
Най-сериозен в момента е проблемът с недостига на вода в Азия е Африка, категорични са еколозите. На първо място от липса на влага страдат регионите, склонни към суша и опустинняване, при които повърхностния, плодороден слой вече е унищожен. Това именно е причината върху тези територии да не се появяват растения. Флората е задължителен елемент от водния цикъл. И там, където тя е унищожена, съответно и водите ще са недостатъчно.
Източник: odnavoda.ru