
На територията на Община Велинград има 4 находища на минерална вода:
“Велинград–Чепино”, “Велинград–Лъджене”, “Велинград – Каменица” и “с. Драгиново”.
Дължината на водопроводите за минерална вода – публична общинска собственост е 19 071 метра, от които 5 549 м са на територията на кв. Каменица, 4 880 м са в кв. Лъджене, 4 142 м са в кв. Чепино и 4 500 м в с. Драгиново. Водопроводите на частните физически и юридически лица и на държавата са с дължина около 15 000 м.
ВИДОВЕ МИНЕРАЛНИ ВОДИ ВЪВ ВЕЛИНГРАД
Най-голямото богатство на курорта са изобилните топли и горещи минерални води. Тук се намира уникално голямо хидроминерално находище със сумарен дебит 7630 л/с. Минералните води на Велинград са били познати и използвани от хората още от дълбока древност. За това свидетелстват археологческите находки от древноримски каптаж:. Разкопки на могили край с. Дорково дават данни, че тези места са били обитавани още от траките през VII – VI в. пр. н. е.
Всички минерални води на Велинград са слабоминерализирани, т. е. те съдържат минерални вещества до 1 g/l . Този тип води са най-разпространенив нашата страна. Такива са минералните води Горна баня, София-център, Княжево, Банкя, Хисар, Баня-Пазарджишко, Баня-Пловдивско, Баня-Бургаско, Вършец и мн. др.
Минералните води на Велинград са с дълбок произход, кристално чисти, бистри, топли и горещи. Разпределени са в трите квартала на града, където има извори и сондажи.
В кв. Чепино преди 1957 г. е имало 9 каптирани и З некаптирани извора с температура 43 – 48°С и общ дебит 3180 л/с. След сондажни проучвания дебитът им се увеличил до 3615 л/с. Водата се характеризира като хипертермална, слабо минерализирана хидрокарбонатно-сулфатно-натриева, флуорна, силициева и радонова.
В кв. Лъджене изворите са разпределени в З основни групи: най-западната група при Вельова баня се състои от 18 извора; при мъжката и женската баня има 11 извора и при топилата – 7 извора. Минералната вода се характеризира като хипертермална, слабо минерализирана хидрокарбонатно сулфатно-натриева, флуорна и силициева.
В кв. Каменица бликат 8 избора, от които най-голямо значение имат изборите на Сярна баня и Власа. Водата се характеризира като хипертермална, слабо минерализирана сулфатно-хидрокарбонатно-натриева, флуорна и силициева.
Анализът на физико-химичните показатели на трите групи минерални води показва увеличение на температурата, минерализацията и съдържанието на отделните минерални вещества, а намаление на газовата компонента в посока Чепино – Лъджене – Каменица. Количественото съдържание на показателите е от съществено значение за лечебните процеси. Особено важно е наличието на радон в лечебна концентрация, каквато е само в минералната вода Чепино (над 5 nCi/l ). Съгласно класификацията на Д. Кръстева, както и по други класификации, тази вода спада към тип газови минерални води и оказва особено благоприятно въздействие върху организма именно с газа радон. Тя е слабо радонова вода, понеже има ниско радоново съдържание – 10 nCi/l. За сравнение най-силно радоновата вода у нас е Соленото изворче в Наречен с наличие на радон 120 nCi/l, с което се нарежда на пето място в света по този показател след Брамбах-Германия (826 nCi/l), Масутоми-Япония (519 nCi/l), Лако Амено-Италия (154 nCi/l), Гащайн-Австрия (122 nCi/l). България е богата на радоноби минерални води. Такива са още Момин проход, Стрелча, Хисар-Момина баня, Павел баня и др.
За лечебния процес от важно значение е наличието на флуор и метасилициева киселина, които се намират в лечебни концентрации и в трите групи води. Ниското флуорно съдържание в минералната вода Чепино (4,2 mg/l) позволява както питейно лечение, така и бутилирането на водата за трапезни цели, за което норматива е до 5 mg/l . Водата в Лъджене (флуор 5,5 mg/l) може да се ползва за питейно лечение, за което балнеологичния критерий е до 8 mg/l, но флуорното наличие надхвърля допустимата концентрация за бутилиране – 5 mg/l а в Каменица (флуор 8,6 mg/l) водата е подходяща само за банско лечение и за флуор профилактика по специални дозировки. Всичкиге три групи води са силициеви, съдържащи лечебно ефективни концентрации на метасилициевата киселина. Най-голямо е нейното наличие във водата Каменица, което е в полза на външното балнеолечение.
ДЕЙСТВИЕ НА МИНЕРАЛНИТЕ ВОДИ ВЪВ ВЕЛИНГРАД ВЪРХУ ОРГАНИЗМА
Минералните води на Велинград оказват върху организма комплексно повлияване със своите лечебни фактори. То включва действието на сумарното съдържание на разтворените в нея химически вещества (минерализацията на водата), на отделните химически вещества, когато са в количество способно да окаже лечебно действие, температурата на водата, нейната структура, механичен ефект от допир, налягане, подемна сила и др. Една част от тези фактори са неспецифични (температура, механични фактори), тъй като са характерни за всички видове минерални води, а също и за обикновената питейна вода. Те представляват външен дразнител за организма и оказват неспецифично действие като предизвикват по нервно-рефлекторно-ендокринни механизми пренастройване на организма по посока на повишаване защитните му сили и подобряване на оздравителните процеси.
Специфично лечебно действие върху организма имат отделните химически съставки на видовете минерални води при наличие на тяхното достатъчно количество съобразно доказани балнеологични критерии. Такива вещества са: газовете – радон, въглероден двуокис, сероводород, различни йони: хидрокарбонати, сулфати, хлориди, натрий, калций, флуорид, микроелементи и мн. др.
Основният механизъм на действие на всички слабо минерализирани води, каквито са водите и на Велинград, се дължи на тяхната ниска минерализация и съответно на това на изразената им хипотоничност. В резултат на това при питейното лечение те оказват голямо осмотично действие и предизвикват в по-голяма степен всмукване и извеждане на остатъчни продукти от организма в сравнение с другите видове минерални води. За това спомага и по-добрата структура на топлите и горещите слабоминерализирани минерални води, Която се обясняба с тяхното формиране дълбоко в земните недра при висока температура и голямо налягане. Тя е подобна на структурата на течностите в човешкия организъм, поради което по-лесно се резорбира и усвоява от организма с по-малък разход на енергия. Икономисаната енергия организмът може да използва за повишаване на защитните му механизми и за лечебно-възстановителните процеси. Освен всичко това слабоминерализираните минерални води оказват промивно въздействие на тъкани, органи и системи и водят до увеличено отделяне на урина (повишена диуреза) и на отмиване на пикочните пътища. Чрез отделеното голямо количество урина се постига повишено елиминиране на отпадни обменни продукти, както и на попаднали в организма токсични вещества.
Към тези основни механизми винаги се има предвид специфичното действие на отделни химичесКи ингредиенти, намиращи се в достатъчно количество. В минералната вода на Чепино са: радон, флуорид и метасилициеба Киселина, а във водите на Лъджене и Каменица само последните две съставки.
Радоновата минерална вода има многообразно действие. Тя стимулира функцията на клетките, подобряване на кръвообросяването и храненето на тъканите, повишава ензимните реакции и обмяната на веществата, благоприятства вазомоторните и нервно-вегетативните функции, намалява болката, оказва сънотворен ефект, засилва секрецията и моториката на стомаха, подобрява чернодробната функция, повишава имунобиологичните процеси, оказва противовъзпалителен ефект и мн. др.
Флуоридьт е необходим за изграждането на костите, за нормалното развитие на космите и ноктите и на зъбите на децата, за предпазване от кариес. За флуорните води е доказано и тяхното радиопротективно действие (Г. Калайджиев).
Метасилициевата киселина активира клетъчната протоплазма, оказва антитоксично и антисептично действие, благоприятно повлиява храносмилателната система, тургура и еластицитета на кожата и има добър козметичен ефект.
Минералните води на Велинград се използват за лечение и профилактика при различни заболявания в зависимост от неспецифичното и специфичното им действие.
КАК ДА СЕ ЛЕКУВАМЕ С МИНЕРАЛНИ ВОДИ В КУРОРТА ВЕЛИНГРАД?
Балнеолечението в курорта Велинград се провежда чрез пиене на минералната вода, инхалации и бани. Правят се и гинекологични процедури. Най-широко се прилага питейното и външното балнеолечение. Всяко лечение с минерални води трябва да става след медицински преглед по назначение от лекар-специалист. Той предписа лечението съобразно основното заболяване като преценява съпътстващите заболявания и възможните усложнения. Конкретните методики на балнеолечение при отделните заболявания са представени за всеки вид минерална вода на Велинград. Съществуват някои основни правила при правенето на бани, които не всякога се съобщават на болните, но трябва да се знаят.
ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА С МИНЕРАЛНА ВОДА ЧЕПИНО
ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА С МИНЕРАЛНА ВОДА ЛЪДЖЕНЕ
ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА С МИНЕРАЛНА ВОДА КАМЕНИЦА
КОМПЛЕКСНО БАЛНЕОЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА В КУРОРТА ВЕЛИНГРАД
Курортът Велинград не само разполага с изобилие от минерални извори и голям брой балнеолечебници, но и с много лечебни заведения, почивни домове и частни квартири в китни къщи. Голямото богатство от минерални води предоставя възможности за инхалационно, питейно и външно балнеолечение, Което се провежда на фона на благоприятни климатични фактори и диетичен режим. Обикновено балнеолечението се прави в комплекс с други физикални средства: електросветлолечение, парафшюлечение, лечебна физкултура, масаж, теренно лечение и др., а при необходимост и с медикаменти. За добрите лечебни резултати от съществено значение са правилно назначените терапевтични комплекси от високо квалифицираните физиотерапевтични кадри, с които разполагат здравните заведения. Болните могат да се лекуват при стационарни и амбулаторни условия. Стационарите разполагат със специализирани отделения за болни с ревматични, небрологични, травматично-ортопедични, белодробни и други специализирани отделения.
Курортът Велинград предоставя възможности и за активен отдих и профилактика.
Физиопрофилактиката е особено необходима за съвременния човек, тъй като цивилизацията все повече го отдалечава от природата и го принуждава да води природонецелесъобразен живот, той диша замърсен въздух, храни се обилно и нездравословно, употребява алкохол, цигари, води застоял, обездвижен живот. Всичко това допринася за нарушаване на биологичните му ритми и за повишаване на заболеваемостта. В курорта съществуват изключително големи възможности за провеждане на първична и вторична профилактика.
Първичната профилактика цели общото укрепване и закаляване на организма. За нея са от значение добрите климатични фактори на курорта, открити басейни с минерална вода и балнеолечебниците за бански закалителни процедури, Възможностите за спорт и туризъм, за малки излети до Красивото езеро Клептуза в Чепино и в парковете с борови гори, както и далечни екскурзии до чудните околности – Курорта Юндола (16 Км), язовира Батак и др.
Вторичната профилактика спомага за предотвратяване на обостряне на заболяването, от което страда болният, и от влошаване на болестния процес. Балнеопрофилактиката е особено необходима за хронично болните със заболяване на пикочно-половата система, ревматични, неврологични, белодробни, сърдечносъдови и др. заболявания.
ТРАПЕЗНА УПОТРЕБА НА МИНЕРАЛНИТЕ ВОДИ ВЪВ ВЕЛИНГРАД
Не всички източници за минерални води във Велинград могат да се ползват за всекидневна употреба като трапезни води.
Без всякакви ограничения може да се пие минералната вода Чепино.
Радонът, който се съдържа в нея, бързо излита като газ и тя се ползва като слабо минерализирана с минимално флуорно наличие, допустимо и за нейното бутилиране.
Минералните води в кв. Лъджене също могат да се пият, но с известни свободни интервали,
което се налага от по-голямото им флуорно съдържание. Те са за предпочитане от хора с остеопороза, особено възрастни жени, които най-често страдат от тоба заболябане. Подходящи са и за флуорпрофилактика на зъбен кариес и при лица в контакт с радионуклиди. Не се допуска пиенето на минералната Вода Каменица Като трапезна. Тя не трябВа да се пие поради високото си флуорно съдържание, което може да окаже токсично действие. Освен това е неприятна за пиене, тъй като има миризма на сероводород.
Може ли всекидневно да се пие една и съща минерална вода?
Една слабоминерализирана минерална вода, която няма нормативни ограничения за някои химически съставки, каквато е минералната вода Чепино, може да се пие постоянно. Препоръчително е обаче минералните води да се сменят с оглед внасяне в организма на различни химични ингредиенти. При това Велинград разполага с много минерални води, които могат да се пият.
Може ли да се пият само минерални води, без да се сменят с обикновена водопроводна вода?
Слабоминерализираните минерални води, които нямат нормативни ограничения, могат да се пият постоянно. При това са за предпочитане пред водопроводната вода, тъй като имат редица предимства пред нея, които ги правят по-здравословни и по-полезни за организма.
Кои са предимствата на минералните води във Велинград пред обикновената вода?
* Те са много вкусни и се приемат с охота от гражданите.
* Те са изключително чисти по химични и микробиологични показатели. Тяхната висока
температура говори за дълбокия им подземен произход, който е гаранция за тяхната чистота и постоянния им химичен състав, не повлияващ се от валежите исезонните колебания. Те не са замърсени с болестни микроорганизми, антропогенни замърсители, пестициди,хербициди и др. Поради това те не подлежат на пречистване и дезинфекция, които са задължителни за водопроводните боди, идващи ней-често от открити водоеми.
Известно е, че самите хлорни препарати могат да имат вредно въздействие върху организма, дори
представляват известен риск за ракови заболявания.
По-добрата структура на топлите и горещите слабоминерализирани води, която е подобна на структурата на човешките течности, улеснява тяхното усвояване, а спестената енергия може да се ползва от организма за запазване на защитните му сили и за подобряване на оздравителните процеси.
С минералните води се внасят в организма разнообразни химически вещества, необходими за жизнените процеси или за лечението и профилактиката на различни заболябания.
Минералните води се употребяват в ежедневието като трапезни, когато човек е жаден. С пиенето им се удовлетворяват физиологичните потребности на хората. Известно е, че без вода човек не може да живее. Нещо повече, той може да издържа на глад много по-продължително време отколкото без вода.
ЗА КАКВО ОЩЕ МОГАТ ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ МИНЕРАЛНИТЕ ВОДИ НА ВЕЛИНГРАД?
Топлите и горещите минерални води на Велинград са един естествен енергиен източник за отопление на сгради, оранжерии и др.
Те могат да се ползват за битови цели – перални, бани и др.
Полезни са за селското стопанство – за поливане на посеви, което може да има и биостимулативна роля, за пиене от домашните животни, за приготбяне нахрани за тях и др.
За приготвяне на безалкохолни напитки, които ги правят по-здравословни и предпочитани от хората.
източник:velingrad.com