
Първият природен сигнал -предупреждение за човека, че има нужда от вода, е жаждата. Жаждата е основна реакция на нашия организъм и ако тя наистина работи безотказно, би трябвало да усещаме жажда всеки път, когато тялото ни има нужда от вода. Тогава количеството на болестите, жертва на които сме самите ние, рязко ще спадне.
За съжаление този велик инстинкт бива убит още в най-ранен детски стадий и то от самите нас в резултат на което съвременният човек никога не изпитва жажда. И понеже у повечето хора чувството за жажда е унищожено, важно е да се проследи какви са последиците.
Когато новороденото проплаче, майката все си мисли, че е от глад. В първата година от човешкия живот чувството за жажда е много силно, но тъй като храната, която яде, е с много течност, потребността от вода се самозадоволява. Проблемът започва, когато на определен стадий на развитие на детето настъпва необходимостта за преминаване от течна към твърда храна. За този преход и за доброто смилане на твърдата храна е нужно голямо количество вода, но често точно в този период майката намалява количеството вода, което дава на детето си. В този период е твърде вероятно детето да плаче от жажда, но тъй като все още не може да говори, възрастните често не разбират истинската причина за плача. Най-често си мислят, че е от глад и му дават храна.
Друг проблем, който се формира още с раждането на детето е свързан с типа течности, които даваме на бебето вместо вода. Повечето от тях са с приятен сладък вкус. Има бебета, които въобще не пият обикновена вода, което ги лишава от възможност да оценят вкуса й, да развият навици за постоянна употреба. По време на периода на преход към твърдата храна детето все още предпочита пюрета и каши, вероятно защото точно тях то ги възприема за вода от която всъщност се и нуждае. За съжаление възрастните продължават да го лишават от вода. Получава се така, че всеки път, когато детето поиска вода, родителите или не реагират на плача или го усмиряват с храна. Трябва обаче да се отбележи, че никаква друга течност , в това число мляко, плодов сок, не може да замени водата. Дори детето да пие подобни течности, то продължава да страда от обезводняване.
Поради факта, че детският плач за вода така и не бива удовлетворен, с течение на времето потребността от пиене на вода изчезва. Дори когато детето пораства жизненият опит без вода остава дълбоко вкоренен в неговия ум. Съвсем не е чудно, че съвременният човек не изпитва потребност да пие поне чаша вода, а утолява жаждата си с храна. В същото време всички останали животни, когато са жадни, пият единствено вода. Хората пият на ден само по няколко глъдки и частично увеличават приема й между храненията. Те са уверени, че всичко, което е нужно, за да поддържат здравето си на ниво е качествена храна, пълна с витамини и минерални добавки. Организмът обаче се нуждае от вода и нищо не е в състояние да я замени.
Ето няколко категорични признаци за жажда
Желание за пиене на кафе, чай и слабоалкохорни напитки
Това желание е основано от условен рефлекс, свързващ удовлетворяването на жаждата с приемането на тези напитки. В действителност пиенето им води до обезводняване на организма.
Чувство за отпуснатост
То възниква, когато кръвообръщението не се справя с оросяването на мозъка. По тази причина могат да възникнат болки в главата, защото притокът на кръвта не може да доведе до мозъчните клетки достатъчно вода. Мозъчните клетки в процеса на своята непрекъсната дейност произвеждат токсини, които е необходимо периодично да се изхвърлят.
Чувство на умора
За нашия организъм водата се явява главен източник на енергия. Да, не се изненадвайте, точно водата, не храната. Самата храна получава своя енергиен заряд от водата, което се случва по време на процеса на хранене.
Чувство на тревога
Вероятно и вие предпочитате да почивате сред вода? Вероятно можете да стоите с часове при водопад или езеро и просто да наблюдавате водата. Знаете ли защо? Защото това ни успокоява, привежда чувствата ни в покой и умиротворение. Това е закодирано от природата. Така също чаша с вода може да ни помогне да се избавим от безпричинната тревога. Обратно, липсата на достатъчно вода в организма може да е причина за тъга – така сработва нашия инстинкт за самосъхранение.
Раздразнителност, гняв
По този начин нашият мозък се опитва да избегне извършването на действия, които ще изразходят голямо количество енергия. А както казахме, водата е основен източник на енергия.
Зачервяване на лицето
По нашето лице има множество нервни окончания, които наблюдават околната среда и предават съобщение към мозъка. Изводът, че лицето и мозъка са в пряка връзка, е неизбежен. Приливът на кръв на лицето всъщност е следствие от прилива на кръв в мозъка.
Не случайно лицата на алкохолиците са червени. Това е свързано с обезводняването на мозъка и на целия организъм.
Разсеяност
Най-разсеяни са децата. Нека се замислим с какво, ние родителите, ги поим – с мляко, млечни продукти, които считаме за много полезни. Даваме на децата си различни вкусни неща, които считаме, че съдържат витамини. Между другото те пият и лимонада, сок, газирана вода. Всички тези напитки обаче не са в състояние да заситяг жаждата на организма и да дадат на мозъка така нужната му енергия. И той продължава да мързелува, което е и причина за нежеланието за концентрация. Лек срещу разсеяността е само водата.
Задъхване
Ако често се задъхвате при изпълнението на физически упражнения, пийте повече вода. Най-добре е преди да започнете да спортувате аеробика, каланетика или бодибилдинг да си създадете навик за пиене на вода до 2,5 литра.
Неспокоен сън
Много хора се опитват през нощта да не пият вода, за да не ходят до тоалетната. Заради този мързел страда целия организъм, който обикновено си отмъщава с неспокоен сън. А истината е, че през нощта ние губим много вода, потим се под топлото одеало, но не ставаме да пием вода.
Сънища с вода: океани, морета, реки
Така обикновено организма се опитва на подсъзнателно равнище да даде сигнал за помощ, че изпитва голяма нужда от вода.
Депресия
Това състояние настъпва, когато организмът е в много сериозен стадий на обезводняване. В този момент организмът започва да използва жизнено важни ресурси в ролята им на антиоксиданти, за да преработи образувалите се токсини. В ролята на такъв ресурс влизат аминокисилините, триптофана, тирозан, който стомахът жертва, за да неутрализира вредните токсини. Триптофанът например е необходим на мозъка за производство на мелатонин, серотонин и триптамин, и всички тези елементи са важни за съхраняване жизнения баланс на организма. Човек изпада в депресия, ако някое от тези вещества не достига.
Недостигът на вода причинава страдание на всички органи от човешкото тяло, въпреки че в подобна ситуация самото чувство на жажда е твърде слабо.
Най-важният орган в нашето тяло е мозъкът и неговото нормално функциониране се нуждае от обилно количество вода. Мозакът управлява разпределението на водата към различните органи. Ако организмът е обезводнен, мозъкът ще премине в режим на кризисно управление, ще регулира разпределението на водата така, че тя да стигне до най-важните органи, от работата на които зависи живота на човек. Останалите органи ще получат минимални дажби с вода или въобще няма да получат нищо.
Поради този естествен подбор се получава така, че органите, които нямат жизненоважна функция като мускулите и ставите, не се снабдяват с нужното им количество вода. Това приоритетно разпределение води до хронично обезводняване на всички останали органи, които без вода са неспособни да изпълняват своите функции. По този начин различните органи в тялото на съвремения човек, които употребяват малко вода, заменена с чай, кафе, сокове, постоянно страдат от обезводняване. И тъй като естественият позив за жажда у човек вече е силно притъпен той много рядко изпитва нужда от обикновена вода. Тази тъжна ситуаия се развива в продължение на месеци, на години, докато органите, препълнени с токсини, сами не излезат от строя, което се изразявя в някакво хронично заболяване.
Д-р Батмангхелидж доказва, че ние възприемаме действията на лекарствата съвършено неправилно. В съвременните лекарства най-голямо внимание се обръща на разтворимостта и ролята й в организма. Ние изследваме всички химически вещества и продукти, произведени в резултат на реакция, единствено според връзката им с разтворимостта. Ние гледаме на водата като на пасивен разтворител. Подобен подход води до грешно разбиране за здравето, но и за болестта. Ние не успяваме да излекуваме хроничните заболявания, защото създаваме единствено лекарствени средства, които ги държат под контрол. Например високото кръвно налягане или диабета. На пациент с подобна диагноза се изписват определени лекарства, които той е принуден да приема през целия си живот. Заболяването никога не се излекува, то само се поддържа в допустими граници.
Съвременната медицина не атакува конкретната причина за болестта. Точно за това тя не е в състояние да се справи с хроничните заболявания като астма, ревматизъм, диабет, артрит, гастрит и др.
Д-р Батмангхелидж е излекувал хиляди хора, страдащи от подобни болести, а също и от болки в шията, ангина, хронично главоболие, стрес, депресия – само с обикновена вода. Резултатите му наистина а потресаващи. В своята книга той също отбелязва, че хората, страдащи от Алцхаймер и децата, които трудно помнят в никакъв случай не трябва да употребяват кафе и чай, а трябва да пият повече вода.
Автор: Моханти Р. “Лечебната сила на водата. Тайни на индийските мъдреци.”
Източник: odnavoda.ru