
Банкя е град, който притежава неповторимо очарование и атмосфера, породени от щастливата среща на уникален лечебен климат и лековити минерални извори. Небето и Земята са излели благодатта си в него, за да могат хиляди хора да си тръгнат от Банкя, изцелени и подмладени, както вечно млада е и красивата природа на градчето – „перла“ в полите на Люлин планина. Разположен на 17 километра западно от София на 640-740 метра надморска височина по магистралата Белград – София – Истанбул, път известен от древността като Диагоналния път, Банкя носи славата на курортен град, в който поради природните дадености се съчетава климатолечение с балнеолечение.
От Небето над Банкя се излива въздух, обогатен с озон. Фитонцидите, които се отделят от боровите дървета, с голямата си лечебна сила са невидимата защита на Банкя. Климатът е умерено-континентален. Средната годишна температура 9.6 градуса по Целзий. Често се наблюдават температурни инверсии, при които времето в Банкя е по-топло, отколкото в София. Мъглите тук са рядкост и имат характер на планинска мъгла. Лятото е топло, но не горещо, освежено от планинския бриз – „горски вятър“, който носи към курорта въздух, богат на фитонциди и отрицателни йони. За въздуха на Банкя писателят и мъдрецът Йордан Радичков казваше: „Тук се чувствам така, сякаш на няколко часа в небето над Банкя се отварят някакви невидими небесни кладенци, от които се излива райски въздух“
От Земята на Банкя блика лековитата хомотермална минерална вода с общ дебит 24 л/сек и температура 36.5 -37.2 градуса. Постоянната температура говори за нейния дълбок произход. Водата, която блика от дълбочина 850 метра е хидрокарбонатно-сулфатно-натриева. По химическия си състав банкянската минерална вода е истинска природна аптека. Тя е бистра, безцветна, без миризма, мека и изключително вкусна. Седем са лечебните заведения, в които се възстановяват хора, прекарали инсулти, със сърдечно-съдови и неврологични заболявания, под грижите на висококвалифицирани специалисти, които и до днес поддържат славата на Банкя като „здравницата“ на България и Национален център по кардио-рехабилитация. В нея се повлияват добре и заболявания, свързани с обмяната на веществата, стомашно-чревния тракт, опорно-двигателния апарат, ендокринологични заболявания, обща физическа и умствена умора. Въздухът, водата и природата на курорта оказват и… подмладяващ ефект.
Животът в Банкя се обуславя не само от прекрасните й природни дарове, но и от духовния климат, създаван от хората на града. Последните години градът изживя невероятен строителен ренесанс. Бе изградена нова пешеходна зона, реконструиран бе и парк „Ротонда”, където се провеждат повечето културни събития на открито. Най-значимите празници са традиционните Горешляци – 15, 16 и 17 юли, отбелязвани и като Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Културните традиции се съхраняват в двете читалища – огнища на българщината и местната самобитност. Детско-юношеското театрално студио „Смехурко“ развива артистичните заложби на децата от Банкя, като за много от тях театърът се превръща в професия и жизнено поприще. Музите на различни изкуства често си дават среща в парк „Ротонда“, където се провеждат фестивали, концерти, празнични програми. Още от началото на миналия век курортът е привличал столичната бохема, между които и най-известните ни поети и писатели. Банкя и до днес упражнява необяснимо и непобедимо влияние върху хората на духа. Галерия „Тандра“, където ежемесечно се откриват изложби на известни български художници, стана символ на обединяващата и възвисяващата роля на изкуството в града, заедно с Арт център Банкя.
Ценителите на спорта могат да получават здраве и наслада на модерните спортни площадки в града, разположени до най-голямото на Балканския полуостров 78 СОУ“Христо Смирненски“ и в квартал “Иваняне” до кръговото движение. Тенис комплексът – един от най-съвременните в България, оказва гостоприемство на най-добрите „ракети“ при наши и международни турнири. Много радост доставя на своите почитатели ФК „Банкя“. Градчето е на път да се превърне в шахматна столица на България. Периодично цветът на шахматната мисъл на страната се събира на Държавни първенства, провеждат се международни турнири с Белград на 100 дъски и ускорен шах. Пет екопътеки опасват живописните околности на градчето – две към манастирите „Света Троица“ и „Света Петка“, две по поречието на реки и “Пътеката на здравето”. Любителите на конната езда са улеснени от близостта на Хиподрума, който на Тодоровден кипи от емоциите на зрители и участници в традиционните кушии.
В зората на миналия век с пророческа точност д-р Никола Генадиев, тогавашен министър на земеделието и търговията, изрече тайната: „Банкя – Благослов, Благодат, Благоденствие“. Разгърната, мисълта му звучи така: Банкя е благословена от Бога с Неговата Благодат за Благоденствие на хората.